四人牛牛


Hello! Today is

四人牛牛 > 资料库 > 警钟长鸣 > Your current location : Home > Database > Alarm Bell Changming >

Lu Wei, Former Vice Minister of the Propaganda Department of the CPC Central Committee, Accepts Organizational Review

Source: · Release time: Clicks:

Lu Wei, former deputy minister of the Propaganda Department of the CPC Central Committee, is suspected of serious disciplinary violations and is currently undergoing organizational review.

Resume of Lu Wei

Lu Wei, male, Han nationality, was born in January 1960. He is from Chaohu, Anhui, and a member of the Communist Party of China. Joined work in October 1978, graduate degree, master's degree, senior journalist. Since 2000, he has been an expert enjoying special allowances from the State Council. Representative of the 18th CPC National Congress.

   1978.07-1978.10 Luji Brigade, Miaogang Township, Chao County, Anhui Province returned to the educated youth;

   1978.10-1984.09 Anhui Chaoxian Elementary and Middle School Teacher, Guilin Pneumatic Tools Factory Mechanical Worker, Publicity Officer (1982.09-1985.08 studied Chinese at Guangxi Radio and Television University);

   1984.09-1991.04 Secretary and officer of Guilin Intermediate People's Court, reporter of Guangxi Legal Daily and assistant editor-in-chief;

   1991.04-1994.06 Xinhua News Agency Guilin Reporter Station Director, Guilin Branch Director;

   1994.06-1997.11 Xinhua News Agency, Guangxi Branch, Vice President and Party Member;

   1997.11-2001.10 Xinhua News Agency Guangxi Branch President and Secretary of the Party Group (1997.09-2001.06 studied in the graduate class of Guangxi University);

   2001.10-2001.11 Deputy Secretary General of Xinhua News Agency, concurrently serving as General Manager of General Manager's Office;

   2001.11-2004.05 Member of Xinhua News Agency's party group, deputy secretary general, secretary general, general manager of general manager's office, president of China Economic Information Service, director of news information center;

   2004.05-2011.03 Xinhua News Agency, vice president and member of the party group, successively served as secretary general, director of economic information editing department, chairman and general manager of CENS Holdings, chairman of financial information exchange, chairman of China Financial Information Building Co., Ltd., Chairman of the Financial Information Exchange, Chairman and General Manager of the National Financial Information Center Co., Ltd. Studying for a master's degree);

   2011.03-2013.04 Member of the Standing Committee of the Beijing Municipal Committee of the Communist Party of China, Minister of the Propaganda Department, and Deputy Mayor of Beijing;

   2013.04-2014.05 Director of the State Internet Information Office and Deputy Director of the Central Foreign Affairs Office and the State Council Information Office;

   2014.05 Deputy Minister of the Central Propaganda Department, Director of the Central Cyber Security and Informatization Leading Group Office, and Director of the National Internet Information Office;

   2016.06——, Deputy Minister of Propaganda Department of the CPC Central Committee. (CV from Chinese Communist Party News Network)

Address: Hengyang Huaxin Development Zone Municipal Committee of the People's Republic of China Post Code: 421000

Technical support: Hengyang Administration Approval Service Bureau The best use effect: 1024 * 768 resolution / IE8.0 or above is recommended

Website total traffic statistics: Hunan Public Network Security No. 43040802000074 Website identification code: 4304000038